ЗБІРНИК-МОВНО-СТИЛІСТИЧНИХ-ПОРАД

ПЕРЕДНЄ СЛОВО

Понад десять років українська мова має статус державної. Про це мріяли, за це боролися десятки поколінь українських патріотів. Державність, звичайно, розширила функції української мови, активізувала сучасний мовний процес. Але українська мова потребує сьогодні більшого державного захисту і втілення у життя. Зокрема, актуальною є культура українського мовлення. Мовна неграмотність, на жаль, не входить у службову характеристику громадян. Культура мовлення ще не стала у нашій державі ознакою культури людини. Тому в засобах масової інформації, на телебаченні, в навчальних закладах, у різних офіційних суспільних сферах, особистому мовленні часто трапляється суржик.

Як його уникнути? Як людям, які хочуть говорити грамотно українською, позбутися мовних помилок? Відповіді на ці запитання дає пропонований вам «Збірник мовностилістичних порад лінгвістів, літературознавців, публіцистів». У ньому  ви знайдете поради, як написати, чи сказати правильно.  Особливу увагу авторка звертає на неграмотний переклад з російської українською, який трапляється у випадках недостатнього знання мови, невідчуття її специфіки (типу губимо інтелект зам. втрачаємо, відвідайте борщу зам. покуштуйте тощо). Відомі лінгвостилістичні поради подано таким чином, що вони сприймаються свіжо, цікаво.

Книжка є не лише збірником порад. Вона переконує читача, що мова – не тільки особисте спілкування, але й знання про світ, суспільство, свій народ. Тому шліфування свого мовлення – важлива справа. Структура збірника дуже цікава.  Конкретним порадам передують тексти про українську мову (її походження, історію, проблеми, зокрема, про конкретні випадки її репресій, викривлення її національного розвитку тощо). Доповнюють інформацію епіграфи у вигляді афористичних висловлювань, міркувань, порад видатних людей. Свідоме ставлення до мови – ознака культури людини.  Українці повинні користуватися мовою не лише спонтанно, як природним даром, а сприймати її свідомо, як знаряддя думки розкриття своєї особистості. Цьому сприятиме пропонована книжка. Безперечно, вона знайде вдячного читача.

Надія СОЛОГУБ, доктор філологічних наук, професор, провідний науковий співробітник Інституту української мови НАН України

Залишити відповідь

Ваша адреса не буде опублікована.

*

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.